Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to energooszczędna wentylacja, która dostarcza świeże powietrze z zewnątrz i jednocześnie wyciąga zanieczyszczone i zużyte powietrze z wnętrza domu, które zawiera dużo dwutlenku węgla. Podczas wymiany powietrza w centrali wentylacyjnej dochodzi do procesu ogrzania powietrza nawiewanego, co znacząco obniża koszty ogrzewania domu. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane – pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń. Rekuperacja to zdrowe płuca Waszego domu.
Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź jest prosta: komfort i zdrowie mieszkańców oraz obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Dobrze wykonana instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.
Rekuperacja może działać prawidłowo tylko wtedy, gdy instalacja wykonana jest poprawnie. Używamy komponentów najwyższej jakości, zapewniając profesjonalną i „zdrową” instalację.

Rekuperatory
Rekuperacja to rynek bardzo mocno rozwijający się w naszym kraju. Podstawowym podziałem rekuperatorów jest rodzaj zastosowanego wymiennika w centrali wentylacyjnej. Rekuperatory dzielimy na: krzyżowe, przeciwprądowe, entalpiczne, obrotowe oraz spiralne. Czy istnieje jeden najlepszy rekuperator? NIE!
Prawidłowy dobór rekuperatora jest bardzo istotny do późniejszego komfortu życia mieszkańców. Jest bardzo wiele czynników wpływających na satysfakcję z posiadanej rekuperacji. Na dobór rekuperatora wpływa min. klimat budowanego domu, ilość mieszkańców w budynku, ilość roślin, zwierzęta, nawet rodzaj podłóg czy też tryb życia korzystających z rekuperatora tj. gotowanie, spotkania z przyjaciółmi.
Rekuperator przeciwprądowy jest świetny jeżeli chodzi o odzysk ciepła, co oznacza, że podczas wymiany powietrza zimnego z ciepłym w centrali wentylacyjnej możemy odzyskać nawet do 95% ciepła. Zaleca się montować je w tzw. pomieszczeniach ciepłych (kotłownia, garaż, ogrzewane poddasze). Rekuperatory entalpiczne mają dobry odzysk ciepła na poziomie 80% , ale potrafią również odzyskać wilgoć, dzięki czemu unikniemy „przesuszenia” domu. Rekuperacja z centralą, która posiada wymiennik obrotowy ma niższą sprawność odzysku ciepła, jednak najlepszy odzysk wilgoci, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Dodatkowym atutem rekuperatora obrotowego jest możliwość instalacji w pomieszczeniach nieogrzewanych.
Każdy z nich ma wiele zalet, jednak to naszym zadaniem jest dobór odpowiedniego urządzenia do potrzeb naszego klienta. Rekuperacja musi być właściwie dobrana do potrzeb użytkowników.
Heva Rekuperacja oferuje produkty takich marek jak: Wanas, ThesslaGreen, Komfovent, AerisNext . Są to marki znane z najwyższej jakości produktów jak też obsługi serwisowej.
HEVA Rekuperacja stawia na jakość i niezawodność.
Inteligentna rekuperacja
Rekuperacja bardzo mocno rozwinęła się przez ostatnich kilka lat. Obecne rekuperatory posiadają możliwość montażu sterowania ściennym panelem dotykowym. W nowoczesnej rekuperacji dostępne są również moduły Wi-fi, które pozwalają na bezprzewodowe sterowanie i zarządzanie centralą wentylacyjną. Dodatkowym atutem jest możliwość zdalnego serwisowania rekuperacji i weryfikacja podstawowych usterek rekuperatora. Inteligentna rekuperacja pozwala na bardzo wiele użytkownikom. Daje ona możliwość programowania tygodniowego harmonogramu, posiada kilka trybów pracy rekuperatora. Funkcje wietrzenia, tryb poza domem czy wakacji to tylko kilka z wielu możliwości inteligentnej rekuperacji.
Rekuperacja dzięki modułom typu ModBus zapewnia nam współpracę z systemami inteligentnych domów, co daje jeszcze większy komfort użytkowania naszego wymarzonego domu. Nie ważne czy jesteśmy w pracy, czy na wakacjach. Inteligentna rekuperacja jest zawsze z nami. Mamy dostęp do naszego systemu rekuperacji 24h.

Warunki techniczne WT2021
Warunki techniczne 2021 to zbiór zasad technicznych, jakie będą musiały spełniać budynki od nowego roku. Zmiany te są następstwem proekologicznej postawy Parlamentu Europejskiego, który w 2010 roku uchwalił nową dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. Od stycznia 2021 roku musi je spełnić każdy inwestor, który otrzymał pozwolenie na budowę. Najważniejsza zmiana to wartość wskaźnika EP – energii pierwotnej. Wysokość wskaźnika Ep zmieniała się na przestrzeni lat, poczynając od 2014 roku. W tamtym czasie wskaźnik ten wynosił 120 kWh/ (m2/rok), w 2017 roku już tylko 95 kWh/ (m2/rok), a od 2021 roku jego maksymalna wartość nie będzie mogła przekroczyć 70 kWh/ (m2/rok). Aby uzyskać powyższe parametry niezbędne jest użycie w nowo budowanych domach OZE (odnawialne źródła energii). Jednym z nich jest właśnie rekuperacja. Rekuperacja należy do działań proekologicznych, które zaoszczędzają zarówno środowisko jak i nasze finanse. Pomaga też uzyskać wygórowane wskaźniki, wymagane przez nowe Warunki Techniczne 2021. Jeżeli dobrze zaplanujemy montaż wentylacji mechanicznej (rekuperacja) możemy zaoszczędzić bardzo wiele pieniędzy. HEVA rekuperacja pomaga swoim klientom. Podpowiadamy jakie zmiany można wprowadzić, z czego zrezygnować i jak przygotować dom na etapie budowy pod rekuperację, tak aby umożliwić oszczędności naszym klientom.